Krug prijatelja proširen na Istanbul

Datum objave: 8.01.16 Objavio: admin

Direktorica naše škole Arnela Trešnjo, u posjeti obrazovnim institucijama u Istanbulu. Prilikom posjete u periodu od 16.12. do 19.12. 2015. potpisan Protokol o saradnji sa školom Özel Ümraniye İrfan İlkokul-Ortaokul Müdürü, Općina Umraniye čiji je direktor Nurettin Ayaz. Potpisivanjem ovog Protokola planirana je saradnja između osnovnih i srednjih škola iz Bosne i Hercegovine i odabranih ekvivalentnih škola od Ministarstva obrazovanja okruga Istanbul. S tim ciljem, posredstvom Protokola, namjera je da se razvija veza između obrazovanja, ekonomije i kultura škola.

Projekat je stupio na snagu 17.12.2015. godine, a trajat će do 31.12.2019. Cilj je podržati obrazovanje i razmijeniti iskustva kada su u pitanju tehnološka dostignuća, upoznati kulture dviju zemalja, u okviru svojih mogućnosti škole će podržavati jedna drugu u slučaju potrebe za školskom opremom te osnažiti zajedničke kulturne vrijednosti.

Direktorica je prisustvovala prijemima čiji su domaćini bili gradonačelnik Općine Umraniye Hasan Džan, guverner Suat Dervisoglu te Ministarstvo obrazovanja grada Istanbula. Posjetila je obrazovne institucije na području općine, razmijenjena su iskustva, a dogovoreno je da će se ponuditi učenicima učenje turskog jezika. Dogovorena je i dalja saradnja i posjeta naših učenika i nastavnika Istanbulu te posjeta njihovih učenika i nastavnika nama.