Ogledni čas iz Bosanskog jezika i književnosti, Hrvatskog jezika i književnosti, Srpskog jezika i književnosti

Datum objave: 18.03.19 Objavio: admin

U četvrtak, 7.2.2019. za vrijeme drugog časa u prvoj smjeni održan je ogledni sat iz predmeta Bosanski jezik i književnost, Hrvatski jezik i književnost, Srpski jezik i književnost. Čas je održala nastavnica Selma Bećirović u odjeljenju VII-2 razreda, a nastavna jedinica je bila: „Imperativ – zapovjedni način“. Času su također prisustvovali direktor škole Ćesko Almir i pedagogica Indira Memić.

Ovaj čas ponavljanja započeo je kvizom kojim su učenici ponovili stečena znanja o tvorbi i značenju glagolskog načina imperativa. Potom su u glavnom dijelu časa učenici trebali upotrijebiti stečena znanja i pronaći adekvatne primjere upotrebe imperativa u svakodnevnom životu. Nastavnica je, koristeći grupni oblik rada, animirala učenike sa kreativnim zadacima pronalaženja imperativa u tekstovima popularnih pjesama, poslovica, reklama i kulinarskih recepata. Za potrebe istraživanja svaka grupa je imala na raspolaganju po jedan mobilni telefon sa pristupom internetu. Nakon izlaganja svih grupa, učenici su sa nastavnicom ponovili pravila bontona vezana za upotrebu zapovjednog načina u svakodnevnom životu, a potom su ta pravila primijenili poslužujući se slatkišima.