Otvaranje manifestacije Modul Memorije 2019.

Datum objave: 15.04.19 Objavio: admin

U ponedjeljak, 08.04.2019. godine u sarajevskoj Vijećnici sa početkom u 19 sati otvoren je 24. Modul Memorije 2019. Tema ovogodišnjeg programa bila je „Život pod opsadom“. Svečana manifestacija je započela čitanjem pjesme poznatog poljskog pjesnika Zbigniewa Herberta, „Izvještaj iz opsjednutog grada“, a koju će pročitao prvak i direktor Narodnog pozorišta Izudin Bajrović, te je potom prikazan kratki film o Milomiru Kovačeviću Strašnom, snimljen specijalno za ovu priliku. Nakon toga, direktor Međunarodnog Festivala MESS i Umjetnički direktor Modula Memorije, Nihad Kreševljaković, obratio se prisutnima i uručio Nagradu za doprinos kulture sjećanja, ovogodišnjem laureatu, Milomiru Kovačeviću.
Program otvaranja Modula Memorije završen je muzičkim performansom u kojem je učestvovalo oko 900 djece iz osnovnih škola Kantona Sarajevo koji su pod dirigentskom palicom profesora Mehmeda Bajraktarevića izvodili kompoziciju „Samo da rata ne bude“, a ovaj performans su na znakovni jezik prevodili učenici Centra za služnu i govornu rehabilitaciju. Zadovoljstvo nam je istaći da je u organizaciji ove kulturne manifestacije učešće uzela i Druga osnovna škola, prije svega naša vrijedna kolegica Dijana Rogić koja je dala značajan doprinos organizaciji manifestacije otvaranja i zatvaranja Modula Memorije.