Posjeta učenika Druge osnovne škole spomen-obilježju u Hrasnici

Datum objave: 9.09.19 Objavio: admin

U petak, 06.09.2019. godine, učenici VII-1 razreda Druge osnovne škole u pratnji nastavnice Adise Divoš i pomoćnika direktora Emila Kalića posjetili su spomen-obilježje poginuloj djeci u Hrasnici. Ovom prilikom učenici su prisustvovali obilježavanju godišnjice stradanja sestara  Jasne i Samire Rahman koje su zločinačkom granatom ubijene 7. 9. 1992. godine. Ovom događaju prisustvovali su predstavnici Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992.-1995. koji su u ulici Sabita Užičanina broj 15 u Hrasnici položili cvijeće i prisjetili se ovog tužnog dana.Učenici su na prigodan način učenjem Fatihe i minutom šutnje odali počast nevinim žrtvama. Također,  ovo je bila prilika da se učenici upoznaju o onim što se događalo njihovim vršnjacima i sugrađanima. Prisustvovali su i historijskom satu na kojem su se podsjetili da su djeca tokom opsade Sarajeva ubijana u različitim prilikama, a najčešće tokom druženja i igre, u školi, u potrazi za hranom, tokom porodičnog ručka, ili na spavanju, o čemu svjedoči i stradanje sestara Rahman. Također, ukazano je na važnost čuvanja sjećanja na žrtve zločina, kako bi se sačuvala istina  o onome šta se dešavalo, da se više nikada i nikome ne ponovi.