MANIFESTACIJA: DANI ODBRANE ILIDŽA II

Datum objave: 21.05.22 Objavio: Rialda Bibuljica

Dana 13.5.2022. godine učenici šestih razreda su u pratnji nastavnice historije Adise Musić prisustvovali historijskom času pored spomen obilježja na Ilidži povodom obilježavanja Dana odbrane Ilidža II.

Polaganjem cvijeća na spomen obilježju palim borcima, za učenike ilidžanskih šlola je održan i historijski čas na kojem su mogli čuti šta se dešavalo tih majskih dana 1992. godine kada su se vodile odlučujuće bitke da se odbrane ovi naši prostori od agresorskih napada. Da je tada Ilidža pala pod agresorskim napadima, vrlo je vjerovatno da bi palo i Sarajevo, a možda i Bosna i Hercegovina.

Nakon održanog historijskog časa učenici su sa nastavnicom posjetili i Spomen sobu na Ilidži gdje su mogli vidjeti mnoge suvenire iz ratnog perioda koji su nam pokazali djelić atmosfere tih ratnih godina. Tu su također bili i borci iz ratnog perioda: gospodin Ovčina i komandir Nogo koji su se prisjetili najtežih dana, te su  odgovarali su na pitanja naših učenika.