OBILJEŽEN 5. MAJ – DAN SJEĆANJA NA UBIJENU DJECU SARAJEVA

Datum objave: 9.05.22 Objavio: Rialda Bibuljica

Vlada Kantona Sarajevo je 2019. godine donijela odluku da će se 5. maj obilježavati kao Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva. U toku četverogodišnje  opsade u Sarajevu je ubijeno 11.541 Sarajlija i Sarajki, a od toga 1.601 dijete. Djeca su svirepo ubijana na igralištima, u školi ili dok su čekali u redu za humanitarnu pomoć.Od 6. aprila 1992. do 31. decembra 1995. godine u Sarajevu su izvršeni svi oblici zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava nad djecom koja prema pravilima međunarodnog humanitarnog prava uživaju zaštitu.

Učenici šestih razreda su sa nastavnicom historije Adisom Musić obilježili ovaj važan datum odlaskom do spomen obilježja u malom parku u Hrasnici gdje su održali historijski čas i prisjetili se tužnog 12. jula 1992. godine kada je dječija igra prekinuta na najtužniji i najsvirepiji način. Tada su od agresorske granate ugašena četiri mlada života, a četvero djece je ranjeno. Učenici su nakon historijskog časa proučili Fatihu za svu nedužnu djecu koja su ubijena.