SVJETSKI DAN SVJESNOSTI O AUTIZMU

Datum objave: 2.04.22 Objavio: Rialda Bibuljica

2. april se u svijetu obilježava kao Svjetski dan svjesnosti o osobama sa autizmom.

Autizam je kompleksan razvojni poremećaj čiji je specifičan uzrok još nepoznat. Prema epidemiološkim istraživanjima, na 10000 novorođene djece rađa se 4 do 5 djece sa autizmom. Kada je riječ o autističnom spektru govori se o 10 do 15 djece na 10000 novorođenih. Osobe sa autizmom imaju teškoće u komunikaciji i socijalnim odnosima, te se opiru svakoj promjeni navika. Njihovo ponašanje obilježava nezainteresovanost za druge, mehaničko ponavljanje pojedinih pokreta ili radnji, te neuobičajeno vezivanje za neki predmet. Neka djeca sa autizmom pokazuju iznimne motoričke, matematičke i druge vještine.

Članice Mobilnog stručnog tima za podršku inkluzivnom obrazovanju i asistentice u odjeljenju zajedno sa učenicima i ostalim uposlenicima su Svjetski dan svjesnosti o osobama sa autizmom u našoj školi obilježile izradom panoa koji se nalazi u prostorijama škole. Kroz kratki video zapis učenici naše škole su poslali mnogo ljubavi i podrške za drugare iz spektra.

MI VOLIMO NEKOG S AUTIZMOM!

Pripremila: Amela Mujkić