Konferencija „Zanimanje: Bibliotekar – Riječ je o praksi!“

Datum objave: 17.04.25 Objavio: Rialda Bibuljica

 

U čarobnom ambijentu Gazi Husrev-begove biblioteke, smještene u samom srcu sarajevske Baščaršije, 10. aprila održana je konferencija pod nazivom „Zanimanje: Bibliotekar – Riječ je o praksi!“. Bila je to prilika da se na jednom mjestu okupe stručnjaci iz različitih krajeva, kako bi razmijenili znanja, iskustva i ideje koje oblikuju savremenu bibliotekarsku praksu.

Nezamislivo je govoriti o prostoru i praksi, a ne spomenuti vrijednost i značaj svake biblioteke. One su, bez obzira na veličinu i opseg djelovanja, oduvijek bile stubovi znanja, kulture i duhovnog bogatstva. Nažalost, današnje društvo sve manje čita, i time se svojevoljno odriče znanja. Posljedice toga su dalekosežne – od slabljenja sposobnosti kritičkog mišljenja do sve veće izloženosti manipulaciji. U tom kontekstu, biblioteke ostaju posljednja linija odbrane duha i istinskog obrazovanja. S tim u vezi, prema podjeli UNESCO-a, koja se zasniva na dva osnovna kriterija – kriteriju građe i kriteriju otvorenosti – biblioteke se dijele na sljedeće kategorije: školske, visokoškolske, specijalne, narodne, nacionalne i opće naučne biblioteke. Osnovni cilj njihovog djelovanja jeste zadovoljavanje različitih informacijskih potreba svih korisnika.

Bibliotekari: Čuvari prošlosti, graditelji budućnosti                  

U kontekstu afirmacije uloge biblioteka i stručnog usavršavanja bibliotekara/informacijskih stručnjaka kao snage znanja u vremenu tišine, posebno je značajna organizacija stručnih skupova i konferencija. Jedan takav primjer dobre prakse jeste konferencija koju je organizovalo Društvo bibliotekara Federacije BiH, uz podršku i suorganizaciju Gazi Husrev-begove biblioteke, Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića, JU Opće biblioteke Maglaj, JU Biblioteke Sarajeva i JU Javne biblioteke Zavidovići. Projekat je dodatno podržala i Fondacija za izdavaštvo.

Nakon pozdravnog i uvodnog obraćanja gđe Bebe Ešrefe Rašidović, bibliotečke savjetnice,

u okviru rubrike „Godine iskustva u praksi – Pričajmo o tome“, uslijedilo je obraćanje istaknutih stručnjakinja, Arijane Alispahić (Udruženje školskih bibliotekara Kantona Sarajevo), Adise Žero (Asocijacija informacijskih stručnjaka, bibliotekara, arhivista i muzeologa BAM), Nine Bunjevac-Salkić (Udruženje bibliotekara Zeničko-dobojskog kantona) i Narcise Puljek-Bubrić (Bošnjački institut – Fondacija Adila Zulfikarpašića).

U okviru sesije „Digitalni servisi na usluzi – Open Journal System u praksi“, izlaganje je održala Emina Kešan Tolomanoski, bibliotekarka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Vrlo zanimljivo i sadržajno izlaganje održale su i bibliotekarke Orijentalnog instituta, Mubera Bavčić i Lamija Hatibović, koje su predstavile proces izrade Bibliografije Orijentalnog instituta 1950–2020, ističući važnost rada na prikupljanju, sistematizaciji i očuvanju znanja.

Posebnu pažnju izazvalo je i izlaganje bibliotekarke Ejle Ćurovac iz Gazi Husrev-begove biblioteke, koja je govorila o Zakonu o bibliotečkoj djelatnosti Federacije BiH, otvarajući značajnu diskusiju o pravnom okviru i izazovima s kojima se suočava bibliotečka struka.

Konferenciji je prisustvovalo više od 150 učesnika – bibliotekara, direktorica i direktora biblioteka, istraživača i entuzijasta, među kojima je bila i bibliotekarka naše škole, Enesa Ustamujić-Sejdić, aktivna učesnica savremenih bibliotečkih praksi i promotorica važnosti čitanja među djecom i mladima. Bila je to prilika ne samo za stručno usavršavanje, već i za potvrdu važnosti uloge bibliotekara kao nezaobilaznih aktera u obrazovnom i kulturnom razvoju društva.

                                                                                                    Pripremila: Enesa Ustamujić-Sejdić

FOTOGALERIJA