ADAPTACIJA, REKONSTRUKCIJA I OPREMANJE KABINETA FIZIKE, HEMIJE I BIOLOGIJE U JU “DRUGA OSNOVNA ŠKOLA” ILIDŽA/HRASNICA

Datum objave: 26.08.24 Objavio: Rialda Bibuljica

Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS je u periodu od 2022. do danas izdvojilo značajna višemilionska novčana sredstva za opremanje kabineta za fiziku, hemiju i biologiju u 66 osnovnih škola na području Kantona Sarajevo. Među tim osnovnim školama svoje mjesto zauzela je i JU “Druga osnovna škola” Ilidža/Hrasnica. Adaptacija je trajala godinu dana, ali su i rezultati na visokom nivou. Naša škola sada raspolaže sa tri savremeno opremljena kabineta namijenjena izučavanju prirodnih nauka.

U okviru adaptacije školskih kabineta fizike, hemije i biologije, izvedeni su najprije obimni radovi na rekonstrukciji prostora. Postojeći podovi su demontirani, a nova PVC obloga postavljena uz holker lajsne. Zamijenjena je elektroinstalacija, dok su stolarske pozicije vrata ostale nepromijenjene. Zidovi su obrađeni gletovanjem i bojanjem nakon što su instalirane vodovodne, kanalizacijske i elektroinstalacije.

Uz rekonstrukciju prostora, uloženo je dosta truda i sredstava na opremanje prostora savremenom nastavnom i kancelarijskom opremom koja uključuje sljedeće:

1. Laboratorijska oprema:

– Radna laboratorijska stolica za nastavnika: sa naslonom,

– Eksperimentalni radni stol: s priključcima za struju i vodu, koji uključuje keramičku radnu      ploču, korito, vodnu armaturu, sigurnosni tuš, i podpultne ormariće sa različitim funkcionalnostima i standardiziranim certifikatima.

– Laboratorijska kolica: metalna konstrukcija s gornjom pločom i dvije police.

– Laboratorijski radni rto: s HPL laminatnom pločom i metalnim postoljem.

– Ormarić za dekontaminaciju: specijaliziran za dekontaminaciju.

– Ormarić za prvu pomoć: metalni ormar sa kompletnom medicinskom opremom.

– Podpultni mobilni ormarić: sa punim vratima i metalnom konstrukcijom, na točkićima za lakši prenos.

2. Tehnička oprema:

– Projektor: uskokutni XGA s kontrastom 20,000:1, jačinom 3500 lm, i lampom trajanja 5000 sati. Uključuje nosač i platno.

– Interaktivni ekran IQ Touch – TB1000 Series 75″: LED ekran visoke rezolucije s ugrađenim Android operativnim sistemom i zaštitom od prašine i vlage.

3. Nastavnički namještaj:

– Klupe i stolice: uklopljene su u učionice i laboratorije, dizajnirane su da pruže funkcionalnost i udobnost, podržavajući sve zahtjeve modernog obrazovanja. Svi ormarići, stolovi i klupe su izrađeni od oplemenjene iverice sa standardiziranim certifikatima i opremljeni su sigurnosnim mehanizmima kao što su zaključavanje, meko zatvaranje ladica i podesive police.

Dragi učenici, nadamo se da će vam obnovljeni prostor i oprema pomoći da postignete sjajne rezultate te da će vas inspirisati za nova znanja i otkrića. Iskoristite svaki trenutak u vašem novom okruženju za istraživanje, učenje i razvoj vaših potencijala. Nadamo se da će vam sada to biti lakše i uspješnije. Slijedite riječi Alberta Ajnštajna: “Obrazovanje nije učenje činjenica, već obuka uma da misli.” Želimo vam uspješan i inspirativan nastavak školovanja!