ATLANTSKA INICIJATIVA ORGANIZIRALA DVODNEVNI SEMINAR U NEUMU

Datum objave: 14.07.24 Objavio: Rialda Bibuljica

U periodu od 24. do 25. juna 2024. godine, održan je dvodnevni seminar u Neumu u organizaciji Atlantska inicijativa – Centar za sigurnosna i pravna istraživanja. Dvodnevna radionica za nastavnike, pedagoge, psihologe i direktore osnovnih škola, organizirana je za učesnike iz Sarajevskog, Zeničko-dobojskog, Tuzlanskog i Unsko-sanskog kantona.

Naša škola prisustvovala je ovom seminaru i to: direktor škole mr. Almir Ćesko, pedagogica Indira Memić, nastavnice razredne nastave Sanela Pekić i Sanela Muzur i nastavnica predmetne nastave Dijana Rogić.

Tema dvodnevne radionice bila je Jačanje strateške komunikacije i profesionalnih kapaciteta za upravljanje procesom rehabilitacije i reintegracije u Bosni i Hercegovini s akcentom na djecu i adolescente povratnike iz zone sukoba Sirije i Iraka.

Eminentni predavači ovog seminara bili su:

  • Nejra Veljan, Atlantska inicijativa; projektna menadžerica i istraživačica s ekspertizom u sigurnosnim i pravnim studijama;
  • Mirela Mujagić, Kantonalni sud Bihać; kognitivno-bihevioralni psihoterapeut u superviziji i ovlašteni sudski vještak iz oblasti psihologije;
  • Melisa Hasanović, Centar za socijalni rad Hadžići; pedagog-šefica Službe socijalne zaštite;
  • Nadija Bandić, članica IRRG VFBiH; Fedaralno ministarsvo obrazovanja i nauke;

Nakon što je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine formirala interresornu radnu grupu za izradu i provođenje Akcionog plana za prevenciju i borbu protiv terorizma u FBiH, a u vezi s implementacijom Strategije Bosne i Hercegovine za prevenciju i borbu protiv terorizma (2023-2026), pristupilo se izradi dokumenata za implementaciju prioritetnih aktivnosti u ovoj oblasti. Svi relevantni dokumenti, uključujući Operativni plan Vlade Federacije Bosne i Hercegovine za implementaciju Strategije BiH za prevenciju i borbu protiv terorizma do Plana repatrijacije i programa reintegracije, rehabilitacije i resocijalizacije za povratnike iz zone sukoba Sirije i Iraka, koje je usvojilo Vijeće ministara BiH, naglašava važnost obrazovanja u prevenciji i reintegraciji.

Plan repatrijacije i program reintegracije, rehabilitacije i resocijalizacije za povratnike iz zone sukoba Sirije i Iraka, naglašava važnost obrazovanja u procesu reintegracije. Program ističe potrebu za dodatnom edukacijom obrazovnog osoblja o karakteristikama i potrebama djece povratnika, kao i organizaciju obuka za uključivanje djece u obrazovni sistem, od predškolskog do srednjoškolskog nivoa. Također, planira se dodatni rad s učenicima putem dopunske nastave i psihosocijalnih radionica za lakše savladavanje sadržaja i jezika.

Atlantska inicijativa, uz podršku GCERF-a, pokrenula je program modula obuke za prevenciju nasilnog ekstremizma  i rehabilitaciju, s naglaskom na djecu i adolescente. Obuka jača znanje i vještine potrebne za identifikaciju i rješavanje izazova s kojima se suočavaju djeca u opasnosti od radikalizacije ili kojima je potrebna reintegracija. Aktivnosti podrazumijevaju saradnju s ministarstvima obrazovanja i drugim resorima.

Cilj ovog prvog modula treninga je povećavanje kapaciteta nastavnika za prepoznavanje ranih oblika radikalizacije i kreiranje inkluzivne atmosfere u školama promovirajući metode poučavanja koje razvijaju učenikove vještine, a smanjuju kod učenika tjeskobu, pomažu u prevazilaženju trauma i povećavaju samopoštovanje. Jačanje socioemocionalnih kompetencija i izgrađivanje vještina prepoznavanja i upravljanja vlastitim emocijama je vrlo važna komponenta u odgoju i obrazovanju djece, jer doprinose uspostavljanju pozitivnih ciljeva. Jedino u zdravoj i podsticajnoj školskoj sredini učenici mogu doživjeti kvalitetnu promjenu.

Nastavak ovog seminara planiran je u septembru.

Obrazovanje je jedna vrsta otpora, zlatni ključ slobode.

Pripremila: Sanela Muzur

FOTOGALERIJA