Ko to tamo crta? Enesa u svijetu Astrid Lindgren

Datum objave: 18.04.25 Objavio: Rialda Bibuljica

Tiho stvaranje, glasno priznanje

S neopisivim ponosom i srcem ispunjenim radošću i iskrenom zahvalnošću, pripala nam je izuzetna čast obavijestiti našu školsku zajednicu, kao i širu javnost, da je naša draga školska bibliotekarka, Enesa Ustamujić-Sejdić, nominovana za prestižnu nagradu Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) – najznačajnije svjetsko priznanje u oblasti dječije književnosti. Na prijedlog i jednoglasnu odluku stručne komisije Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine (NUBBiH), Enesa Ustamujić-Sejdić izabrana je da predstavlja našu domovinu u kategoriji ilustratora, čime je njeno dugogodišnje predano zalaganje u radu s djecom i književnošću dobilo međunarodno priznanje koje nadilazi granice obrazovanja. Njene ilustracije nisu samo crteži – one su tople, duhovite i pune duha, baš kao i ona sama. Između redova knjiga i boja kojima oživljava dječiji svijet, Enesa već godinama oplemenjuje našu školu, uljepšava svaki kutak biblioteke i inspiriše generacije učenika da sanjaju, čitaju i stvaraju.

U najljepši, najdivniji petak – 11. aprila – na dan koji je sam po sebi radost i svjetlost, u Bosanskoj kući sarajevskog 36. Međunarodnog sajma knjiga, upriličeno je svečano predstavljanje nominovanih kandidata. Ova nominacija nije samo priznanje Enesi kao umjetnici – to je priznanje svim godinama predanog rada, tihim nadama i snovima koje je utkala u svaku liniju, riječ i susret s djecom kroz umjetnost i književnost. Sreća nikad nije potpuna dok se ne podijeli s drugima. A znajte – ko se ne raduje tuđoj sreći, neka ni svoju ne očekuje. Od srca, s puno poštovanja i ljubavi, Enesa je zahvalila Udruženju za promociju kulture FANI (FEDU) na prijedlogu kandidature, koji je Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH, kao krovno tijelo, jednoglasno prihvatila. U svom obraćanju, zahvalila je na ukazanom povjerenju i podršci, kao i stručnom žiriju koji je prepoznao njen rad i posvećenost. Posebnu zahvalnost uputila je dragoj i izuzetno susretljivoj Adelaidi Grabovici, ističući njenu nesebičnu podršku i izvanrednu saradnju kao dragocjen doprinos ovom značajnom uspjehu.

Najljubaznije riječi zahvale izrazila je divnim ljudima nominovanim u kategoriji književnika – Sanji Seferović Drnovšek i Muhidinu Šariću – čija toplina, nepokolebljiva profesionalnost i istinska ljudskost nisu samo njen oslonac, već i nepresušan izvor inspiracije, kao i Fahrudinu Kučuku na nesebičnoj podršci i toplini koju pruža – tiho, ali s puno srca. Njegova prisutnost i dobrota mnogo znače. S naročitim ponosom, Enesa je istakla da je uposlenica Druge osnovne škole, čime je ovu važnu nominaciju dodatno posvetila ne samo sebi, već i zajednici kojoj svakodnevno doprinosi kroz predan rad s djecom i ljubav prema književnosti i umjetnosti.

Na kraju, zahvalila je svima koji su bili uz nju – porodici, prijateljima i kolegama, a s posebnom radošću svojim dragim prijateljima, Lejli, Mireli i Enesu, koji su svojim prisustvom uveličali ovaj trenutak sreće.

U konačnici, kako svaki dokument ima svoj potpis i pečat, tako je i posljednji dan Sajma knjiga, bogat sadržajem, susretima i emocijama, zaokružen na način dostojan krune – toplo i s dušom. Naime, u ponedjeljak, 14. aprila, upriličena je svečana dodjela nagrada za najuspješnije. I među svim tim lijepim pričama, jedna je knjiga posebno zasjala, jedno pravo malo dvojezično čudo: Istinite čarolije/Wonderful Wanderings, autorice Sanje Seferović Drnovšek.

Ova knjiga je dobila NAGRADU ZA NAJBOLJE OBLIKOVANJE KNJIGE, a upravo  Enesa Ustamujić-Sejdić potpisuje idejna i izvedbena rješenja naslovnice, ilustracija i tehničko uredništvo, gdje su rad, posvećenost i strast u svakoj liniji i svakom detalju ove knjige stvorili pravi vizuelni i emotivni doživljaj. Čestitke na ovom izuzetnom priznanju!

Enesa Ustamujić-Sejdić rođena je u Sarajevu. Po vokaciji je magistar edukacije likovnih umjetnosti (ALU), diplomirani historičar umjetnosti i bibliotekar (FF). Kroz svoju bogatu karijeru, realizovala je više od 40 ilustrovanih knjiga najznačajnijih bosanskohercegovačkih pisaca, kao i autora iz drugih zemalja regije. Enesa je autorica brojnih logotipa, među kojima su najpoznatiji vizuelni identiteti: Društva pisaca za djecu i mlade BiH, Udruženja Iskre nade i Bibliotekara osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo. Njene ilustracije i autorske priče mogu se pronaći u šest zbornika i stručnih časopisa, objavljenih u Bosni i Hercegovini i Srbiji, a njeni radovi su također bili objavljivani u poznatom časopisu crnogorskih književnika Osmijeh. Osim toga, Enesa je bila saradnica na dvije pozorišne predstave, u kojima je radila na scenografiji i dizajnu plakata. Pored ilustracije i pisanja, bavi se i tehničkim uredništvom, čime doprinosi razvoju kulturne scene u BiH i šire. Članica je Udruženja likovnih umjetnika BiH, Društva pisaca BiH, Udruženja „Žena sa knjigom“ i Društva bibliotekara FBiH.

Nominacija za Astrid Lindgren Memorial Award predstavlja izuzetno priznanje ne samo za Enesu Ustamujić-Sejdić kao umjetnicu, već i za cijelu Bosnu i Hercegovinu, čiju je ljepotu, duh i predanost djeci i kulturi s ponosom predstavila. Od srca čestitamo na ovom velikom uspjehu – neka ovo bude samo jedno od mnogih svjetala na putu koji s ljubavlju i strašću gradi kroz umjetnost i književnost.

Draga Enesa, hvala ti što nas nosiš sa sobom – do zvijezda i nazad.

Aj, prošetala Enesa do Astrid – i povela nas sve sa sobom!

Pripremili: Tim za kulturnu i javnu djelatnost škole

FOTOGALERIJA