Mali bibliotekari na velikoj književnoj sceni: Sajam knjiga

Datum objave: 18.04.25 Objavio: Rialda Bibuljica

Ponedjeljak – prvi radni dan u sedmici, često doživljen kao težak početak. Međutim, ovog puta ponedjeljak, 14. april označava i završnicu prepoznatljivog, inspirativnog i društveno vrijednog 36. Međunarodnog sajma knjiga u Sarajevu – događaja koji je već odavno postao neizostavan kulturni orijentir glavnog grada. Zatvorio je svoja vrata – ali samo fizički, budući da u srcima onih koji su ga posjetili, ostavio je vrata širom otvorena za znanje, maštu i ljepotu pisane riječi.

Život je zaista cikličan i čaroban, i podsjeća nas da budemo zahvalni na svakom lijepom trenutku, posebno onima provedenim u društvu knjige. U vremenu brzog tehnološkog napretka i svakodnevne digitalne preplavljenosti, poseban izazov jeste ukazati učenicima na nezamjenjivu ulogu i značaj knjige. Čitanje aktivira i jača vezu između različitih dijelova mozga, dok kod pasivnog konzumiranja digitalnog sadržaja – to nije slučaj.

Ne želeći koristiti isprazne fraze, moram ipak reći da knjiga zaista ima neprocjenjiv značaj. Svaka pročitana knjiga postaje dio nas. U praksi se lahko može prepoznati onaj ko je često boravio u biblioteci, redovno zaduživao književnu građu i slobodno vrijeme provodio čitajući. Načitan čovjek misli svojom glavom, argumentovano razlaže misli, svjestan je puta kojim hodi. On poznaje značaj kritičkog mišljenja i sposoban je aktivno učestvovati u svim sferama društva, spreman da se suoči s izazovima savremenog doba. Kroz čitanje otvaramo vrata različitim kulturama i tradicijama, upoznajemo svijet i bolje razumijemo ljude koji žive drugačije u odnosu na nas. Čitanje u velikoj mjeri pozitivno djeluje na razvoj empatije, jača jezičke vještine, olakšava usvajanje gramatičkih pravila i doprinosi razvoju pismenosti.

Na tragu takvog mišljenja, učenici-bibliotekari trećeg i petog razreda, u pratnji članice mobilnog tima, psihologa Adne Tiro i bibliotekarke škole Enese Ustamujić-Sejdić, sa velikim su interesovanjem uživali u sadržajima Sajma: razgledali su štandove, kupovali knjige i s radoznalošću upijali informacije iz razgovora s najpoznatijim bosanskohercegovačkim piscima. Posebno su uživali u čarobnom prostoru „Tete pričalice“, gdje je pročitan odlomak iz najnovije knjige Lidije Sejdinović Rasplesani pingvin. U razgovoru s jednim od naših najvećih savremenih pisaca za djecu, direktorom Festivala dječje umjetnosti, poštovanim Fahrudinom Kučukom, učenici su saznali brojne zanimljivosti o njegovim djelima.

Posjetili su i štand naše uvažene spisateljice Elmire Helać-Mekić, kao i štand kreativnog pisca i lutkara, Sabita Agića, gdje su uživali u toplom i inspirativnom razgovoru. Nezaobilazno druženje ostvareno je i s književnicom Sanjom Seferović Drnovšek, gošćom iz Sjedinjenih Američkih Država. Sjajno je što su učenici-bibliotekari imali priliku da dožive knjige na tako blizak i živ način – ne samo kroz stranice, već i kroz razgovore s autorima koji iza tih stranica stoje.

Ne zaboravimo, čitanje nije samo hobi, to je jedan izvanredan alat koji povezuje, osnažuje i oblikuje um. Bio je to jedan vrlo lijep dan, u kojem su knjige kazivale najljepše priče. Bio je to podsjetnik – da knjiga, i u 21. stoljeću, i dalje ima vještinu da mijenja svijet.

Pripremila: Enesa Ustamujić-Sejdić

FOTOGALERIJA