OD KULINA BANA DO NAŠIJEH DANA NAŠ JEZIK JE BOSANSKI!

Datum objave: 21.02.24 Objavio: Rialda Bibuljica

Jednakost, egzistencija, znanje, identitet, kontinuitet – postavljeni ciljevi ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika.

Naši vrijedni učenici od V do IX razreda zajedno sa svojim nastavnicama bosanskog jezika i književnosti, hrvatskog jezika i književnosti, srpskog jezika i književnosti, današnji su dan obilježili mnogobrojnim aktivnostima: izradom panoa i brošura prisjetili smo se historijskog bogatstva našeg jezika, sjetili smo se i velikana našeg jezika i književnosti koji su svojim djelima i dalje među nama, pisali starim pismima karakterističnim za prošlost našeg jezika i sve upakovali recitacijama naših učenika. Cilj je uspješno ostvaren, a poruke su sljedeće:

• Bosanski jezik jest zbirka „Kameni spavač“ Mehmedalije Maka Dizdara, a jest i Selimovićev roman „Derviš i smrt“.
  • Bosanski jezik jest i Kulenovićeva „Ponornica“ i poema „Na pravi put sam ti, majko, iziš’o“ i Kadićev „Ilhamijin put u smrt“ i Ibrišimovićev „Ugursuz“ i Latićeve ilahije i Sidranova poezija, Taljićev „Roman o Srebrenici“…
  • Cijenimo lingvističku raznovrsnost! Nestanak bilo kojeg jezika i pisma je veliki gubitak.

JEZIK JE METAFORA ZA DOM I PORODICU, PREDSTAVLJA I OCA, I MAJKU, I DOMOVINU.

BEZ JEZIKA SI BEZ IMENA, BEZ PREDAKA, BEZ UNUKA!

Pripremile:

Aktiv nastavnica BJK, HJK, SJK