ŠKOLA PLANINARSTVA ZA UČENIKE SEDMIH RAZREDA

Datum objave: 7.10.24 Objavio: Rialda Bibuljica

Avantura u srcu prirode

Primjere dobre prakse ne treba mijenjati i škola planinarstva je jedan od njih. Već tradicionalno, i ove školske godine, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo u okviru svojih programskih zadataka nastavilo je realizaciju ovog projekta za učenike VII razreda osnovnih škola u Kantonu Sarajevo.

Cilj ovog projekta jeste educirati učenike osnovnim vještinama potrebnim za snalaženje u planinama. Planinarenje je odličan način da djeca budu fizički aktivna što pozitivno utječe na njihovo zdravlje, motoriku i izdržljivost. Razvijanjem ekološke svijesti učimo djecu kako da poštuju, čuvaju prirodu i brinu o životnoj sredini. Škola planinarstva uči djecu kako se bezbjedno ponašati u prirodi, prepoznati potencijalne opasnosti i pravilno koristiti osnovnu opremu. Educiranje učenika bit će realizirano na našim olimpijskim planinama Trebević, Bjelašnica i Igman u tri termina.

U srijedu, 25. 9. 2024. godine, realizirana je prva edukacija učenika sedmih razreda na planini Trebević. S našim učenicima išli su nastavnica tjelesnog i zdravstvenog odgoja Adisa Divoš, nastavnica engleskog jezika Đana Merčep, asistent Enes Hatibović i nastavnik informatike Halil Makalić. Tokom ove posjete učenici su se upoznali s osnovnim pravilima planinarenja te kako čitati karte i snalaziti se u prostoru. Šetnjom stazama Trebevića učenici su naučili o biljnom i životinjskom svijetu prepoznavajući različite vrste i učeći kako se prema njima odgovorno odnositi.

Za sigurnost naših učenika tokom posjete Trebeviću, osim naših nastavnica i nastavnika, pobrinuli su se i Planinarski savez FBiH, Gorska služba spašavanja KS kao i JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS kojima se ovim putem zahvaljujemo na pruženoj podršci u ovom planinarskom pohodu.

Trebavić kao oaza mira koji se nalazi nadomak Sarajeva bila je idealna lokacija gdje su naši učenici uživali u svježem zraku, otkrili prirodne ljepote i postali svjesni važnosti očuvanja naše prirode. S nestrpljenjem čekaju realizaciju posjeta našim planinama Bjelašnici i Igman.

Pripremila: Irma Pamuk-Fejzić