Srcem za naše Uči(telje/ice)
Datum objave: 3.11.25 Objavio: Rialda Bibuljica
Negdje sam mišljenja da, kuda god hodili i gdje god nas strane svijeta odvele, postoje stvari i sjećanja koje uvijek nosimo sa sobom – nešto što je dio nas, našeg identiteta i našeg bića.
Postoje osobe kojih se cijeloga života sjećamo. To su na neki način, figure naših majki i očeva, budući da ih upoznajemo u ranom djetinjstvu, a nosimo ih u srcu čitav život. Osobe koje u životu svakog djeteta zauzimaju posebno mjesto – one kojih se sjećamo u najljepšem mogućem svjetlu, zasigurno su naši učitelji i učiteljice. Oni koji su nas dočekali u školskim klupama prvog dana škole, koji su bdjeli nad nama, naučili nas prvim slovima i brojevima, crtežu i slici, dječijoj igri i ljepoti drugarstva. Oni koji su nam pružili temelje kako biti dobar čovjek, satkan od najfinijeg kova.
Vođena iskrenim mislima o važnosti učitelja/ica u životu svakog djeteta, povodom 5. oktobra – Dana učitelja, JU „Druga osnovna škola“ raspisala je Javni poziv za učenike od prvog do devetog razreda. Naime, učenici od I do IV razreda izrađivali su likovne radove, dok su učenici od V do IX razreda pisali pisma zahvalnosti svojim učiteljima i nastavnicima. Na Javni poziv, realizovan u okviru školskih aktivnosti, školska bibliotekarka i koordinatorica ove aktivnosti, Enesa Ustamujić-Sejdić, zaprimila je ukupno 62 šifrirana rada: 37 likovnih, i 25 literarnih.
Kako bi se osigurala objektivnost i kvalitetan odabir radova, formirane su komisije za ocjenjivanje likovnih i literarnih radova, a komisiju za ocjenjivanje likovnih radova činile su:
Alma Arnaut Memović – predsjednica komisije
Amira Hadžić – predsjednica Aktiva prvog razreda, članica
Mediha Kadrija – predsjednica Aktiva drugog razreda, članica
Azra Nikšić – predsjednica Aktiva trećeg razreda, članica
Jasminka Paleta – predsjednica Aktiva četvrtog razreda, članica
S istim entuzijazmom i predanošću, komisija za literarne radove radila je u sljedećem sastavu:
Emina Ljatifi – predsjednica komisije
Irma Pamuk-Fejzić – članica
Izeta Aljović – članica
Selma Bećirović – članica
Mirnesa Ahmetagić – članica
Nakon što su članice komisije pažljivo razmotrile pristigle radove, donesena je odluka o najboljima u obje kategorije. U nastavku su predstavljeni rezultati takmičenja:
U kategoriji likovnih radova:
- mjesto – Omer Madeško, učenik II-1
 - mjesto – Tarik Fazlić, učenik III-2
 - mjesto – Amna Pilavac, učenica II-3
 
U kategoriji literarnih radova:
- mjesto – Sajra Kajić, učenica VIII-3
 - mjesto – Ensar Hajrović, učenik VII-3
 - mjesto – Zerin Đozo, učenik VIII-1
 
Čestitamo svim učenicima na izuzetnim rezultatima i trudu koji su uložili. Pored riječi pohvale, njihova postignuća su proslavljena i na svečanosti, gdje su im uručene diplome i simbolične nagrade. Naime, učenici su na svečanom prijemu, održanom u četvrtak, 30. oktobra, uz ugodno druženje s direktorom škole, gospodinom Ćesko Almirom, podijelili radost svojih radova i osvojenih nagrada.
Simbolično, nagrađeni su za trud i kreativnost, a diplome ujedno ističu našu radost i ponos što imamo ovako sjajne učenike.
U tom duhu, kao što sam i počela, završavam s istom toplinom u srcu – s ljubavlju i zahvalnošću prema svojoj učiteljici, Šadiji Hadžimušović.
Slijedeći primjer Alberta Camusa, želimo svim našim učiteljima i učiteljicama poručiti: grlimo vas svim srcem!
Pripremila: Enesa Ustamujić-Sejdić
        


