ZA „SREĆU DOMA I NARODA“ – I BIBLIOTEKE!

Datum objave: 18.05.25 Objavio: Rialda Bibuljica

Ponekad se pokloni ne mogu izmjeriti vrijednošću u novcu, već snagom duha koji u sebi nose. Naša školska biblioteka bogatija je za stotinu novih svjetova – doslovno! Zahvaljujući Bošnjačkoj zajednici kulture, primili smo iznimno vrijedan dar: ediciju „Bošnjačka književnost u 100 knjiga“. Svaka od ovih knjiga otvara prozor u prošlost, kazuje priču o identitetu, jeziku i snovima jednog naroda. U njima šapuću riječi Safvet-bega Bašagića, Alije Isakovića, odzvanja mudrost Enesa Durakovića, Muniba Maglajlića, Muhsina Rizvića, piše se historija koju ne smijemo zaboraviti. Ova edicija, koju su stvarali i stvaraju najugledniji bošnjački književni autoriteti, nije samo zbirka knjiga, zapravo je mapa bošnjačke duhovnosti, literature i kulture!

Tokom svoje bogate historije, Bošnjačka zajednica kulture bila je pokretač i nosilac pozitivnih, progresivnih kulturnih i društvenih vrijednosti. Suštinu te zadaće najljepše je sažeo bard bošnjačke i bosanskohercegovačke književnosti i kulture, Safvet-beg Bašagić, prvi predsjednik društva “Gajret”, riječima: „za sreću doma i naroda“.

Kao potvrda njenog značaja, edicija je na prošlogodišnjem Međunarodnom sajmu knjiga u Sarajevu nagrađena Priznanjem za očuvanje i valorizaciju književne baštine, čime se dodatno potvrđuje njen kulturni i naučni značaj. Bošnjačka zajednica kulture danas djeluje kao temeljna institucija bošnjačkog kulturnog identiteta, njegujući kako tradicionalno naslijeđe, tako i savremene kulturne prakse i istraživački rad.

U ponedjeljak, 5-og maja, bibliotekar škole, Enesa Ustamujić-Sejdić, imala je čast prisustvovati svečanoj ceremoniji dodjele edicije u prostoru snažnog historijskog značenja – nekadašnjem konviktu društva „Gajret“, a današnjoj Otvorenoj sceni „Obala“ Akademije scenskih umjetnosti. Upriličena je i prigodna dokumentarna izložba o ovom kapitalnom književno-naučnom i izdavačkom projektu Bošnjačke zajednice kulture. Povodom Dana Kantona Sarajevo, ovaj prostor ponovo je ispričao priču o korijenima, pripadnosti i misiji da se njeguje znanje i ljubav prema pisanoj riječi.

Sretni smo i zahvalni na uručenom poklonu, budući da naši učenici imaju priliku upoznati bogatstvo bošnjačke književnosti, listati priče koje griju, otkrivati autore koji nadahnjuju i maštati, jer čvrsto vjerujemo da gdje su knjige, tu je i sloboda! Poklanjanje knjiga čin je posebne plemenitosti – jer kada knjige darujemo, ne gubimo, već umnožavamo njihovu vrijednost i snagu.

Pripremila: Enesa Ustamujić-Sejdić

FOTOGALERIJA