EKSKURZIJA ZA UČENIKE IX RAZREDA

Datum objave: 10.06.24 Objavio: Rialda Bibuljica

Razglednica uspomena

Ekskurzije u osnovnoj školi su važan dio obrazovanja jer pružaju učenicima priliku za učenje izvan učionice. Kroz ovaj oblik odgojno-obrazovnog rada, učenici mogu proširiti svoje horizonte, razvijati socijalne vještine i učiti kroz iskustvo. S druge strane, ekskurzije pružaju priliku za zabavu i druženje što može doprinijeti boljoj povezanosti među učenicima. Za mnoge učenike ekskurzije su najuzbudljiviji dio školske godine.

U periodu od 2. 6. do 5. 6. 2024. godine, realizirana je ekskurzija za učenike devetih razreda (IX-1, IX-2, IX-3, IX-4) na relaciji Sarajevo-Zaostrog-Sarajevo i jednodnevni izlet u Šibenik i NP Krka. Učenici su išli u pratnji svojih razrednica, direktora škole i pomoćnika direktora.

Svoju razglednicu uspomena naši devetaši počeli su pisati od ranih jutarnjih sati.

Konjic-Počitelj-Zaostrog

U nedjelju (2. juni) učenici su autobusima krenuli u ranim jutarnjim satima i uputili se u Konjic, prošetali su do najljepšeg spomenika koji predstavlja simbol Konjica ˗ kamena ćuprija, a zatim posjetili rodnu kuću Zuke Džumhura, jednog od najpoznatijih bosanskohercegovačkih putopisaca i autora. Nastavili su put do Jablanice u Muzej „Bitka za ranjenike na Neretvi“, a onda se uputili prema Počitelju, historijskom gradu orijentalno-mediteranskog karaktera uz kraći obilazak njegovih znamenitosti. U kasnim poslijepodnevnim satima stigli su u Zaostrog. Nakon večere upriličena je disko zabava za učenike.

Makarska-Split

U ponedjeljak (3. juni) učenici su se uputili prema Makarskoj gdje su imali priliku upoznati se sa starim dijelom grada i trajektnom lukom. Slobodno vrijeme iskoristili su za ručak u nekom od makarskih restorana. Nastavili su vožnju do Splita, glavnog grada jadranske obale, čemu svjedoči njegova historija i značaj u prošlosti. Nakon obilaska njegovih znamenitosti uslijedio je povratak u Zaostrog u večernjim satima.

Šibenik-NP Krka

Trećeg dana ekskurzije (4. juni)  nakon doručka učenici odlaze u obilazak najstarijeg hrvatskog grada na jadranskoj obali, Šibenik. Nakon obilaska i ručka u Šibeniku uslijedila je posjeta NP Krka, srcu prirode u kojem je čudesna rijeka Krka stvorila carstvo kanjona, sedrenih barijera, jezera i veličanstvenih sedam slapova. Povratkom u Zaostrog upriličena je zabava za učenike u diskoteci.

Hercegovina

Posljednjeg dana (5. juni) učenici su se odjavili iz hotela i zaputili se prema Hercegovini i posjetili prekrasna mjesta. Prva stanica bila je Međugorje i posjeta etnoselu Herceg u kojem su se učenici upoznali s tradicionalnim načinom života u Hercegovini. Slijedi nastavak putovanja prema  Karaotoku i NP Hutovo blato. Vožnja brodicama omogućila je učenicima da upoznaju ovu zelenu oazu s obiljem vode u kojoj je uvjete za život našao veliki broj biljnih i životinjskih vrsta. Posjeta Hercegovini završena je obilaskom njenog najvećeg grada, Mostar i obilaskom veličanstvenog Starog mosta. Uslijedio je povratak u Sarajevo i dolazak u večernjim satima.

Ekskurzija je ispunila svoja očekivanja. Razglednica uspomena naših devetaša šaroliko je ispisana posjetama i fotografijama svih destinacija koje su obišli. Učenici su stekli nova znanja o historiji i kulturi, ali su, također, imali priliku uživati u druženju i zabavi. Ovim putem želimo pohvaliti učenike za primjerno ponašanje, interesovanje i angažiranost tokom ekskurzije.

Prava svrha putovanja nije mjesto na karti, već novi pogled na život.

H. M.

Pripremila: Irma Pamuk-Fejzić