NABAVKA BIBLIOTEČKOG FONDA U OKVIRU PROJEKTA FEDERALNOG MINISTARSTVA OBRAZOVANJA I NAUKE

Datum objave: 25.01.22 Objavio: Rialda Bibuljica

U aprilu prošle 2021. godine Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke  raspisalo je Javni poziv za finansiranje/sufinansiranje projekata iz Budžeta Federacije Bosne i Hercegovine za 2021. godinu sa programima podrške obrazovnim ustanovama u obnovi bibliotečkog fonda i edukacije za odrasle. Naša škola aplicirala je za program „Podrška bibliotekama osnovnih škola radi jačanja jezičko – komunikacijskih  kompetencija“ sa projektom pod nazivom: U knjizi ćete naći: iskrenost, poštenje, odanost, dobrotu, sve ono što stvara unutrašnju ljepotu. Čitati je dobro i kad su vremena loša!

Cilj projekta bio je osigurati sredstva za nabavku novih bibliotečkih jedinica u okviru školske lektire i na taj način direktno uticati na obrazovanje i popularizaciju čitanja kod mladih. Odgovorne osobe čija imena se kriju iza ovog projekta su nastavnica Izeta Aljović i bibliotekarka Mirela Hrnjić uz podršku menadžmenta škole.

Realizacijom ovog uspješnog projekta naša škola je bogatija za sljedeće lektirne naslove:

1. Gianni Rodari – Putovanje Plave strijele
  2. Ezop – Ezopove basne
  3. Bisera Alikadić – Kraljica iz dvorišta
  4. Alija Hasagić Dubočanin – Tiha rijeka djetinjstva
  5. Sanja Pilić – Mrvice iz dnevnog boravka
  6. Dragutin Tadijanović – Srebrne svirale
  7. Daniel Defo – Robinzon Kruso
  8. Dubravko Jelačić Bužimski – Sportski život letećeg Martina
  9. Alija Isaković – Lijeve priče
  10. Dobriša Cesarić – Lirika (izbor poezije)
  11. Stjepan Čuić – Pripovijetke (izbor)
  12. Anton Pavlovič Čehov – Šala
  13. William Shakespeare – Romeo i Julija
  14. Molijer – Tvrdica
  15. Christine Nöstlinger – Konrad ili dijete iz limenke
  16. Vasko Popa – Očiju tvojih da nije (izbor pjesama)
  17. Zoran Jovanović – Bulke pored pruge
  18. Isak Samokovlija – Nosač Samuel
  19. Skender Kulenović – Gromovo đule
  20. Dinko Šimunović – Alkar, Duga
  21. Zija Dizdarević – Pripovijetke
  22. Jules Gabrijel Verne – 20 000 milja pod morem

Vrijednost ovog projekta je 4000 KM. Knjige su dopremljene u školske prostorije i uskoro će biti na raspolaganju učenicima. Nadamo se da će uživati u čitanju i pronaći sve ljudske vrijednosti koje se kriju među tvrdim koricama.

Želimo se zahvaliti Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke na podršci i doniranim sredstvima! Nadamo se da će se naša saradnja nastaviti i u godinama koje su pred nama!