OBILJEŽEN DAN RUŽIČASTIH MAJICA

Datum objave: 8.03.24 Objavio: Rialda Bibuljica

PROTIV NASILJA SE BORI I NAGRADU ZA SVOJE ODJELJENJE OSVOJI!

Dan ružičastih majica, poznat i kao Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, obilježava se s ciljem podizanja svijesti o problemu vršnjačkog nasilja i podizanja svijesti o kulturi nenasilja i razvijanju tolerancije među mladima.

Ideja je nastala u jednoj kanadskoj školi, 2007. godine, gdje je dječak odjenuo ružičastu majicu kao znak podrške svojoj majci oboljeloj od karcinoma dojke. Nedugo nakon toga, ostala djeca su ga počela maltretirati i rugati mu se, sve dok na njegovu stranu nisu stala dvojica dječaka koja su, također, odjenuli ružičaste majice i time potakli svoje vršnjake da i oni obuku ružičaste majice stvarajući time snažan vizualni pokret protiv vršnjačog nasilja.

Dan ružičastih majica obilježava se posljednje srijede u februaru, a događaji i aktivnosti usmjereni su na edukaciju mladih o važnosti poštovanja različitosti, značaju empatije i potrebi za stvaranjem sigurnog okruženja u kojem svi mogu rasti i razvijati se bez straha od nasilja.

I naša škola je obilježila ovaj važan dan nizom aktivnosti i različitim radionicama kako u predmetnoj tako i u razrednoj nastavi.

Povodom obilježavanja Dana ružičastih majica, objavljen je poziv odjeljenjima predmetne nastave od V do IX razreda da učestvuju u nagradnoj igri: Protiv nasilja se bori i nagradu za svoje odjeljenje osvoji!

Predstavnici odjeljenja u Vijeću učenika, u dogovoru sa učenicima iz svoga odjeljenja, dobili su zadatak u kojem je trebalo pratiti tragove (puzzle) i kao konačno rješenje formirati  slagalicu koja šalje pozitivne poruke učenicima. Dijelovi puzzle su se nalazili na različitim mjestima u školi i kod različitih osoba i tragajući za dijelovima učenici su posjetili portirnicu, kantinu, kancelariju administrativnog radnika, sekretara, a onda i nastavnike, stručnu službu škole, naš mobilni stručni tim, bibliotekarku, pomoćnika direktora i direktora.

Učenici VII-2 odjeljenja su bili najbrži i prvi sastavili slagalicu i time osigurali svom odjeljenju prvo mjesto, učenici V-1 su osvojili drugo mjesto i učenici V-3 odjeljenja su osvojili treće mjesto.

Također,  Dan ružičastih majica obilježen je i među našim mališanima, učenicima razredne nastave.  Zajedno sa svojim učiteljicama organizirali su niz različitih radionica, a svojim odijevanjem u ružičaste majice, jasno su poslali poruku: STOP VRŠNJAČKOM NASILJU!

Čestitamo svim učenicima koji su učestvovali u obilježavanju ovog vrlo važnog dana. Čestitamo i našim pobjednicima. Cilj je ispunjen, a poruke poslane:

• Svim učenicima želimo radost u životu i blagostanje.
  • Djeco, budite prijatelji, pružite ruku drugaru svom, ne nanosite bol i tugu i ne šutite na nepravdu!
  • Podarite osmijeh, jer nas ništa ne košta, a djeluje čudesno.
  • Ako ponekad sretnete nekoga ko nam ne uzvrati očekivani osmijeh, budite velikodušni pa mu dajte svoj, jer osmijeh nije nikome toliko potreban kao onome koji ga ne zna dati drugima.

Pripremile:

Alisa Mehmedspahić