RADIONICA O PRIJATELJSTVU

Datum objave: 9.01.24 Objavio: Rialda Bibuljica

Čovjek je društveno biće i  dobar prijatelj  život čini lakšim i ljepšim. Jedna od glavnih osobina koja čini dobrog prijatelja jeste empatija – razumijevanje emocija, mišljenja i ponašanja ljudi oko nas.

Učenici prvog razreda naše škole imali su priliku učiti o prijateljstvu kroz zanimljivu radionicu koju je održala Amela Mujkić, članica Mobilnog stručnog tima naše škole. Radionica je uspješno održana u tri odjeljenja prvog razreda, a cilj radionice je bio razvijanje empatije i vršnjačke podrške kod učenika.

Radionica se sastojala iz tri dijela:

• razgovor o prijateljstvu i različitostima
  • gledanje kratkog animiniranog filma (link OVDJE)
  • kreativni rad u skladu sa temom filma.

Tokom radionice učenici su iznosili i razmjenjivali svoje mišljenje i pogled na prijateljstvo. U nastavku slijede neki od odgovora i definicija prijateljstva naših prvačića.

„Prijateljstvo je kada se volimo.“

„Prijateljstvo je kada se lijepo ponašamo prema drugima.“

„Prijateljstvo je kada se lijepo igramo sa drugom djecom, pomažemo i dijelimo slatkiše i radni materijal.“

Hvala našoj edukatorici Ameli Mujkić za realizaciju radionice na kojoj su naši najmlađi učenici uživali. Nadamo se da će sličnih radionica biti i u budućnosti.

„Jedna od najljepših kvaliteta istinskog prijateljstva jeste shvaćati i biti shvaćen.“ (Seneka)

Pripremila: Amra Mešić